15 Mayıs 2016

Tasarım Sanatı ve Mimarlık – Bozkurt Güvenç

Bozkurt GÜVENÇ

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi tarafından düzenlenen etkinlikte mimar, antropolog ve eğitimci Bozkurt Güvenç’in Tasarim Sanati ve Mimarlik başlıklı videosu ilgiyle izlendi.
Tasarim Sanati ve Mimarlik ikilemini videoda işleyen mimar, insan bilimci ve eğitimci Bozkurt Güvenç 1926 yılında Samsun’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Anadolu’nun değişik illerinde tamamlayarak yurdun farklı yörelerini tanıma olanağını buldu. Kabataş Lisesi’nden sonra 1943-45 yıllarında İstanbul Teknik Üniversitesi’ne devam etti. Mimarlık eğitimini 1945 yılında kazandığı Devlet Bursuyla ABD’de, Georgia ve Massachusettes Teknoloji Enstitülerinde tamamladı.

Demokrat Parti döneminin eğitim, felsefe ve yabancılaşma sorunlarıyla ilgilenenen Güvenç, 1962-63 yılında USAID bursuyla Columbia Üniversitesi (ABD)’de Eğitim ve İnsanbilim programlarını izledi (M.A. 1963). Dönüşünde Hacettepe Üniversitesi’nin kuruluşunda görevler aldı. Doktorasını 1965 yılında Hacettepe’de tamamladı. Temel Bilimler Yüksek Okulu’nu ve Nüfus Etütleri Enstitüsünü ve Sosyal Antropoloji Bölümünü kurdu. 1969’da doçent, 1977’de profesör, 1993’te emekli oldu. 1972-76 yılları arasında Türk Sosyal Bilimler Derneği Başkanlığı; 1974 yılında Başbakanlık Kültür Müsteşarlığı görevlerini üstlendi.

1979-81 yılları arasında Tokyo Üniversitesi Asya Afrika Araştırmaları Enstitüsü’nde Konuk Araştırma Profesörü ve 1985-86 yılında Wilson Center Burslusu olarak Smithsonian Enstitüsü (Washington D.C. ABD)’de araştırmalar yaptı.

1993-2000 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı olarak Çankaya’da görevlendirildi. Başbakanlık Atatürk Barış Ödülü Yüksek Kurulu’nda, Yüksek Öğretim Kurumu Genel Kurulu’nda, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu’nda, Türk Eğitim Derneği Bilim Kurulu’nda çalıştı. Türkiye’yi UNESCO Genel Kurulları ile Uluslararası Eğitim Konferanslarında ve Avrupa Konseyi’nde temsil etti.

Genel
About bazistanbul

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir