Doğaltaş Ürünler

Doğaltaş, özelliklerine, cinsine, çeşidine ve onu oluşturan minerallerin bağlanma şekline göre değişiklikler gösteren, her türlü malzeme ile kombine edilebilen benzersiz bir malzemedir.

Doğaltaşın ömrü sınırsızdır. Hesaplandığında doğaltaş suni tüm malzemelerden çok daha ekonomiktir. Temizlenmesi ve korunması için gereken maliyetlerde aynı oranda düşüktür.

Çoğu yapı malzemesi zamanla bozulup çirkinleşirken, dogaltas eskidikçe bozulmaz aksine güzelleşir. İyi bir restorasyon ve temizlik ile en eski ve antik taşlar bile ilk gün gibi güzelleşir.

Ham Bazalt

Ham bazalt, günümüzde değişik amaçlar için kullanılmaktadır. Giderek artan ham bazalt kullanımında, yeterli pazarı bulabilmek için standardizasyona uymanın yanı sıra ürün çeşitliliğini arttırmak da gerekmektedir. Bu amaçla bazalt ve doğal taşlar için, bilinen en yaygın kullanım şekli olan cilalı yüzeylerin dışında, çok sayıda yüzey şekillendirme tekniği geliştirilmiştir.

Patlatma Bazalt

Patlatma bazalt patlatma makinalarında taşın yüzeyinin çeşitli hamlelerle kırılarak patlatılmış gibi görünmesidir. Yüzey işlemi olarak yapılan patlatma yüzeyin pütürlü bir hal almasını sağlar.

Çekiçleme Bazalt

Çekiçleme bazalt,  bazaltın yüzeyine alışılmış yüzeylerin dışında kabartılmış bir özellik vermek amacıyla yapılır. Genellikle tarihi binaların yapı tarzı olması nedeniyle bu tıp binaların dış cephe kaplaması olarak tercih edilir.

Kumlu Bazalt

Kumlu bazalt, yüzeylerin mat-parlak pürüzlü bir görünüm kazanması ve değişik desenler oluşturulması ile elde edilir. Bu işlemde su ve kum karışımı, yüksek basınçlı olarak mermer yüzeyine püskürtülür veya otomatik kumlama makinaları kullanılır.

Patinatolu Bazalt

Patinatolu bazalt yüzeylerin pürüzlü parçaların yıpranmış ve eskitilmiş bir görüntüye kavuşması için uygulanan bir işlemdir. Uygulanacak yere göre bazalt, değişik kalınlıklarda ve değişik boyutlarda kare veya dikdörtgen şekillerde kesilir. Eskitilmiş taşların kenar ve köşelerindeki keskin yüzeylerin yerini daha yuvarlak bir profil alır.

Cilalı Bazalt

Bu işlem iyi kristalleşmiş ve küçük kristalli olan taş yüzeylerini daha iyi parlatır. Parlatılmış yüzeylerden ışığın yansıması yüzeydeki herhangi bir maddeden kaynaklanmaz.