4 Ocak 2017

2016 Böyle geçti

Türkiye ekonomisi zor bir yılı geride bıraktı. Ekonominin yaşadığı zorluklar inşaat sektöründe de kendini hissettirdi.

2016 yılı belleklerden silinmeyen bir yıl olacak. 15 Temmuz ve ardından yaşananlar, bütün sektörleri, kent ve çevre gündemini olumsuz yönde etkiledi.

2016, diğer yıllarda olduğu gibi çevre ve kente karşı suçların işlendiği ve bunlar ile mücadelelerin yaşandığı bir yıl oldu. Bir önceki yılın çevre ve kent gündeminin 2016’da da devam ettiğini gördük. Bu yıl da Cerattepe’yi, Haydarpaşa Garı’nı, Yeşil Yol Projesi’ni, Validebağ Korusu’nu, Yassıada ve Bozcaada’yı, İstiklal Caddesi’nin değişimi, kentsel dönüşümü ve SİT alanlarını tartıştığımız bir yılı yaşadık. 2016’da Kabataş Meydanı Martı Projesi, Üsküdar Meydanı projesi gibi İstanbul’un ünlü meydanlarına yönelik projeler gündemdeydi. Bu yıl da denize dolgu projeler, boğazdaki ekosistemi bozacağı yönündeki itiraz noktalarının odağındaydı. Darbe girişimin ardından boşaltılan askeri alanların ne olacağı çok konuşuldu, tartışıldı. Sivil toplum örgütleri askeri alanların yeşil alan olarak kalması konusunda görüşlerini sıkça dile getirdi.

2016 yılı açılışlar yılı olarak da hatırlanabilir. Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Avrasya Tüneli, Osmangazi Köprüsü, Ilgaz Tüneli gibi önemli ulaşım projelerinin de açıldığı bir yıl oldu. Kentsel Dönüşüm ile ilgili yönetmelikteki değişiklik, doların yükselişi karşısında Türk Lirası’nı korumak için alınan önlemler yine 2016’nın yoğun gündemindeydi.

Bakırköy’de düzenlenemeyen referandum, Ayder Yaylası’nın kentsel dönüşüme açılması, Anıtkabir’e çocuk parkının yapılması, 2016’nın unutulmazları arasına girecek.

Genel
About bazistanbul

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir